Putin: Yeni dünya düzeninin kurulması önündeki tehdit, radikal neo-liberalizmdir

Putin: Yeni dünya düzeninin kurulması önündeki tehdit, radikal neo-liberalizmdir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen 15. BRICS Zirvesi‘ndeki ‘BRICS Plus/Outreach’ formatındaki toplantıda video konferans yöntemiyle bir konuşma yaptı, şunları aktardı:

“Brezilya Devlet Başkanı (Luiz Inacio Lula da Silva), gelişmekte olan ülkelerin borç yükünden bahsetti. Elbette bir yandan kaynaklar büyük miktarlarda dışarı pompalanıyor. Öte yandan krediler alanında öyle bir ilişki oluşuyor ki, bu kredilerin geri ödenmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Kredi borcuna değil tazminata benziyor”

Rusya lideri, Batı’nın gelişmekte olan ülkelere kredi vererek onları mali esarete sürüklemeyi amaçladığının altını çizdi.

‘Yeni dünya düzeni kurma sürecinin uzlaşmaz muhalifleri olduğu aşikar’

BRICS’in kimseyle rekabet etmediğini ve kendisini kimsenin karşısında konumlandırmadığını belirten Putin, “Fakat her şeye rağmen bu obejktif sürecin, yeni dünya düzeni kurma sürecinin bu süreci yavaşlatmaya, dünyada yeni, bağımsız kalkınma ve nüfuz merkezlerinin oluşmasını kısıtlamaya çalışan uzlaşmaz muhalifleri olduğu aşikar” ifadelerini kullandı.

Sözde ‘altın milyar’ ülkelerinin geçmişteki tek kutuplu dünyayı korumak için her şeyi yaptığını, zira o dünyanın onların çıkarına olduğunu söyleyen Putin, söz konusu ülkelerin uluslararası hukuk sistemi yerine hiç kimsenin görmediği, kendi bencil amaçları için kullandıkları ve mevcut siyasi konjonktüre uygun şekilde değişen kurallara dayalı kendi düzenlerini getirmeye çalıştığını vurguladı.

Sözde ‘altın milyar’ ülkelerinin bu tutumunu ‘özünde kötü görünümlü yeni bir paket içindeki sömürgecilik’ olarak niteleyen Rusya lideri, “Demokrasi ve insan hakları gibi güzel sloganların arkasına saklanan modern sömürgeciler, sorunlarını başkaları üzerinden çözmeye çalışıyor ve gelişmekte olan ülkelerin kaynaklarını utanmadan dışarı pompalamaya devam ediyor” diye konuştu.

‘Yeni dünya düzeninin kurulması önündeki bir diğer tehdit geleneksel değerlerin yok edilmesini amaçlayan radikal neo-liberalizmdir’

“Yeni dünya düzeninin kurulması önündeki bir diğer tehdit de, bazı ülkeler tarafından dayatılan, aile müessesesi, ulusal ve bölgesel geleneklere saygı gibi hepimiz için önemli geleneksel değerlerin yok edilmesini amaçlayan radikal neo-liberalizmdir” diye devam eden Putin, bazı politikacıların konjonktürel amaçlar uğruna neo-Nazizmi, yabancı düşmanlığını, her türden aşırıcılığı meşrulaştırmaktan utanmadıklarını ve teröristlere göz yumduklarını söyledi.

Bölgesel entegrasyon yapılarıyla geniş yelpazeli ilişkileri geliştirme

“Burada bulunan ülkelerin dahil olduğu küresel çoğunluk, her türlü baskıdan, manipülasyondan giderek daha fazla usanıyor ancak adil, eşit düzeyli ve karşılık saygıya dayalı işbirliğine hazır” mesajını veren Putin, BRICS ülkelerinin hem zirvede temsil edilen ve diğer ilgili ülkelerle hem de Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrasya Ekonomik Birliği, Şangay İşbirliği Örgütü, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, Karayipler Topluluğu (CARICOM), Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) de dahil bölgesel entegrasyon yapılarıyla geniş yelpazeli ilişkileri geliştirme yaklaşımı içinde olduğunun altını çizdi.

‘Rusya, engellere rağmen Afrika’ya ücretsiz tahıl sevkiyatı sorununu çözüyor’

27-28 Temmuz 2023 tarihlerinde St. Petersburg‘da düzenlenen 2. Rusya-Afrika Zirvesi ve Ekonomi Forumu‘nda varılan mutabakatları anımsatan Putin, birkaç ay içinde öncelikli insani yardım olarak 6 Afrika ülkesine 25-50 bin ton tahılı ücretsiz olarak tedarik edeceklerini söyledi. Rusya’nın engellere rağmen Afrika’ya ücretsiz tahıl sevkiyatı sorununu çözdüğünü vurguladı.